top of page

Organik Pamuk Kıyafet Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Güncelleme tarihi: 30 Haz

Pamuk, insanlar tarafından binlerce yıldır yetiştirilen bir bitki. Çok eski çağlardan beri kıyafetlerde ve ev tekstili ürünlerinde kullanılan pamuk, sağladığı yararlardan dolayı günümüzde de yaygın bir şekilde kullanılmaya devam ediyor. Esasında organik bir malzeme olan kumaş, günümüzde artan insan nüfusunun gereksinimlerini karşılayabilmek için başvurulan zararlı yöntemlerle bu özelliğini büyük oranda kaybedebiliyor. Hem cilde tam uyum sağlayacak pamuklu kıyafetlerle sağlıklı bir yaşam sürebilmek hem de sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunabilmek adına, organik pamuk kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta mevcut.


organikpamuk_kiyafetsecimi

Organik Pamuk Kıyafet Seçimi

Organik pamuk kıyafet seçmek için yalnızca etiketlere bakmak yeterli değil. Bu yüzden de pamuk kıyafet alırken, aşağıdaki hususların göz önünde bulundurulması tavsiye edilir:

  • Organik pamuktan üretilmiş kıyafetler almak isteyenlerin, öncelikle üretici markanın organik pamuk konusundaki tutum ve politikalarını incelemesi gerekir. Bir ürünün pamuk kullanılarak üretilmiş olması, o ürünü organik pamuklu yapmaya yetmez. Bu yüzden de üretici markanın “organik” denildiği zaman ne anladığını ve bunun için ne tür politikalar yürüttüğünün bilinmesi önem arz eder.

  • Bir ürünün organik pamuktan imal edildiğini anlamanın çeşitli yolları bulunur. Tekstil sertifikaları da bu yollardan biridir. Tekstil işletmelerinde kullanılan pamuğun organik olup olmadığını test eden ve organik olanlara sertifika veren çeşitli kuruluşlar bulunur. Alınacak organik pamuk kıyafet üzerinde de bu kuruluşlardan biri tarafından verilmiş sertifika olmasına da dikkat edilmelidir.

  • Organik pamuk kıyafetlerin üretimi sırasında sentetik yöntemlere başvurulmamış olması da kıyafet seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bir diğer nokta. Her ne kadar kullanılan kumaş organik pamuk olsa bile, kumaşın işlenmesi ve nihai ürüne dönüştürülmesi esnasında bu duruma tezat oluşturacak bir işlemden geçirilmemesi gerekir.

organik_pamuk_kiyafet

Her Pamuklu Kumaş Organik Pamuk Mudur?

Organik pamuk kıyafet alanların bilmesi gereken hususların başında, her pamuklu kumaşın organik kumaş olmadığı gelir. Organiklik kavramı ülkemizde henüz yeteri kadar anlaşılamadı. Bu yüzden de bazen farkında olmadan, bazen de bilinçli bir şekilde anlamı dışında kullanılabiliyor. Bir ürünün organik olması; o ürünün taslak aşamasından, nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen süre boyunca herhangi bir kimyasal işleme maruz kalmaması anlamına gelir. Yani pamuğun bir bitki olması, yetiştirilen her pamuğun organik olmasını sağlamaz. Nasıl ki doğal ve vitamin deposu olan meyveler, genetikleri ile oynandığı ya da çeşitli ilaçlara maruz kaldıkları zaman insan bünyesi için geri dönülmez zararlar yaratabiliyorsa, pamuklar için de aynı durum söz konusu.

Organik pamuğun yetiştirileceği toprağın, kimyasal gübreler ve kimyasal içeriğe sahip tarımsal ilaçlarla temas etmemesi gerekir. Daha fazla ürün hasat edebilmek için başvurulan bu yöntemler, pamuğun organik dokusunun kimyasallarla kirlenmesine yol açar. Her ne kadar kullanılan ürün pamuk olsa da kimyasallardan tam olarak arındırılamaz. Zira kimyasal partiküllerin büyük bir kısmı yıkama ve benzeri işlemlerle uzaklaştırılamaz. Bu da organik pamuk kıyafet olduğu düşüncesiyle alınan ürünlerin, esasında organik olmaması anlamına gelir. Verimsiz olarak kabul edilen geleneksel pamuk yetiştiriciliği, kimyasallarla temas etmediği için daha organik pamukların yetiştirilmesine olanak tanır.


Organik olarak yetiştirilen kumaşlar, işleme ve üretim esnasında geçtikleri bazı işlemler nedeniyle de organik olma özelliklerini kaybedebilirler. Renkli pamuk kıyafetlerde, pamuğa istenilen rengin verilebilmesi için kullanılan boyaların sentetik olması bu durumların başında gelir. Organik pamuk kumaşların boyanması için, organik boyaların tercih edilmesi gerekir.


organik_pamuk_tshirt

Her Organik Pamuk Kıyafet GOTS Sertifikalı Mıdır?

Organik olarak yetiştirilen kumaşlar için sertifikasyon büyük önem taşır. Organik pamuk kıyafet ürünlerinin gerçekten organik olduğunu ispat edebilmek için, pamuğun yetiştirilme sürecinden başlayarak ürünün nihai tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen tüm süreçleri inceleyen ve gerekli şartları sağlayanlara sertifika veren çeşitli kurumlar ile bunlar tarafından belirlenen standartlar mevcut. Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Japonya ve İngiltere öncülüğünde organize edilen GOTS da bu standartlardan biri. Global Organik Tekstil Standardı kelimelerinin baş harflerinden oluşan GOTS; organik tarım, çevre ve sosyal sorumluluk konularında oldukça yüksek standartlara sahip. Bu konuda en önemli ve yaygın standart olmasına rağmen, her organik kumaşın GOTS sertifikasına sahip olduğunu söyleyebilmek olanaksız.


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page