top of page
gots sertifikalı organik pamuk

Neden GOTS Sertifikalı Organik Kumaş Seçmelisiniz ?

Organik pamuk yetiştirilirken böcek öldürücüler, herbisitler, mantar öldürücüler, sentetik gübreler ve kulağa korkutucu gelen diğer karışımlardan tamamen kaçınılır. Bunun amacı, geleneksel pamuk yetiştirme ve üretim yöntemlerinin Toprak Ana üzerindeki yıkıcı etkisini en aza indirmektir. Organik pamuk tarımında, yabani otlar elle ayıklama ve çapalama yoluyla yok edilir. Zararlı böcek ilaçları yerine zararlıları uzak tutmak için doğal yırtıcı hayvanlar, faydalı böcekler kullanılır. Bu sayede geride zararlı kalıntı bırakmadan organik pamuk üretilir.

 

Konvansiyonel yetişen pamuk yerine kimyasallar olmadan yetiştirilen organik pamuk, daha az alerjen olduğu gibi cildinize karşı da daha naziktir. Organik pamuk, egzama ve diğer deri rahatsızlıklardan muzdarip olanlar için mükemmeldir. Normal pamuğa göre çok yumuşak olduğu için kıyafetler, geleneksel pamuklu ürünler gibi cildi tahriş etmez. 

 

 

 

 

 

GOTS Sertifikası

GOTS, organik lifler için önde gelen tekstil işleme standardı olan Global Organik Tekstil Standardı anlamına gelir. 

Onaylı GOTS belgelendirme kuruluşları, organik pamuğun geçtiği her işlemin en yüksek standartlara uygun olduğunu yerinde inceleme ve denetleme yoluyla sağlar. Bu, ürünün düşük toksisitesini, üretimde minimum karbon ayak izini ve hammaddelerin hasadında işçiler için sosyal uygunluğu sağlamayı amaçlar.

 

Organik ürünler seçerken üreticilerin iddialarının gerçekliğini sorgulamakta fayda var. Ürünlerimizin gerçekten %100 organik olduğunu anlamak için her ürünün iç etiketinde GOTS logosu altında kullandığımız sertifika numarasını sorgulamanız yeterli. 

Sosyal Sorumluluk

Dikkat çekici olan sadece GOTS organik pamuğu üretiminde kullanılan malzemeler ve metodoloji değildir. Sürecin her adımında istihdam edilen işçilere adil ve saygıyla davranılır. Tüm çalışanlar özgürce istihdam edilir, adil ücret alır ve güvenli ve hijyenik bir işyerinde çalışır. Çalışma saatleri sınırlıdır ve hiçbir çocuk veya geçici işçi çalıştırılmaz. Ayrımcılık hoş görülmez. Basitçe söylemek gerekirse, GOTS sertifikalı organik pamuk satın almak vicdanınızla satın almak demektir.

bottom of page